Kvicksilver 116f kassaregistrar

Är det möjligt att sälja en kassaapparat? Det är möjligt, men om det är oregistrerat och vanligtvis via serviceföretaget för den angivna tillverkaren, för men de är intresserade av att köpa begagnade kassaregister. & Nbsp; Populära och begagnade kassaregister finns i de godkända ämnena för den givna tillverkaren. Vi kan fortfarande använda kassaapparaten för skrotning. Men om mekanismerna från kassan är i en mycket gynnsam existens, så säljer så rika det till ett annat företag.

I bestämmelserna om att se kassaregistrer finns det inga specifika uttryckliga föreskrifter som behandlade skattebetalarens förfaranden med de ägda kassaregistren i händelse av att hans ekonomiska genomförande avslutades. Ingen av de viktiga bestämmelserna förbjuder en skattebetalare att sälja en begagnad kassaapparat, vilket är dess kvalitet. Samma ståndpunkt ges i individuell konst, som registrerades 23 augusti 2012 med numret ITPP1 / 443-662 / 12 / KM, där direktören för skattekammaren i Bydgoszcz uppgav att efter att ha dragit kassaregister från marken och fullbordat alla formaliteter enligt lag förblir förordningen om kassaregistrer i skattebetalarnas väsen. Det kräver inga hinder för att kassaapparaten verkligen skulle kunna skadas eller säljas till ett annat företag i denna situation. När allt kommer omkring innebär implementeringen att ingen utom producenten är intresserad av att köpa ett begagnat kassaapparat. Det åstadkommes sedan av det faktum att det ser biljettskontoret är en speciell anordning, medan dess utformning, funktion och sätt att använda av skattebetalaren skrivs mycket exakt i de regler som säger kassaapparater. Fördelen med dessa bestämmelser är att endast auktoriserade interna tillverkare och enheter som verkar inom gemenskapens köp eller import av kassaregister, som har bekräftelse av ordföranden för centralkontoret för åtgärder att räknarna de säljer uppfyller de funktioner som är registrerade i art. 111 avsnitt 6a och kriterierna, och fortfarande de villkor de behöver uppfylla. Därför, om en skattebetalare vill sälja ett kassaregister av en annan del, skulle det vara nödvändigt att bedöma detta beslut med en professionell kassatjänst, som kommer att bedöma om detta belopp uppfyller kraven i momsupplösningen och om det är viktigt att installera en ny skattemodul i den.